KáRPát - BáRKa - BuRoK - GRiFf/ea - RiPhea - PiReneus
de BaLKán is BuRoK, valszeg a Hyperborean is burkot jelent. Hype - hip=hegy,magaslat. PL: hipe-hupa. angol high=hegy,heg (gyakorlatilag magaslat, magas, magassag). -bor=bur/ok. Hyperborean=a burok magaslatain, hegyein lakok. De ha elhagyjuk az elejet es veget, akkor akar Europa nevet is fellelhetjuk. Hy-perbo-rean - perbo-erop. RB->RP. De ez ugyan az mint a RiPhea -euRiP. Erdekes mindenesetre az R meghangzositasa, EU, ez lehet hosszu ő vagy ó is.
őRPaD? - (Árpád?), köRPad - KáRPát
KaR-P - AL-P (Alpok), aR+AL=URAL? Alul? Altáj? (Altai/Altay). De van Ararát is Törökországban.
Mintha az Alp/ok es az Ural szet lenne szedve.Lehet egyesitve az osszest uj jelentest nyerunk. Ahogyan a Riphean is igy lehet, azert allandoan hol a Karpatokat jelenti, hol az Uralt.
"Pótolhatatlan halhatatlanság
Kísérletező végtelen erő
Dús lét-csapolás
Örök megnyílás
Dús lét-csapolás
Örök megnyílás
Nincs más megoldás
Halhatatlanság"
A SZAVAK VÉLETLEN EGYEZÉSÉRŐL
“Óh, kétszáz véletlenül egyező szó bármely két nyelvben található!” Ha létezik ostoba tudományos dogma, akkor ez az a javából. Amolyan ráolvasással való ördögűzés. Egyszerű számításokkal bemutatom a fenti, oly gyakorta hangoztatott állítás (vágy) bámulatosan balga voltát. E kis számolgatás eredménye olyan lesz számunkra, mint amikor elvágják a táltos paripa bokáján a béklyót. (Nem állhatom meg, mert tanulságos: ez a “bék”, az a “bék”, amely a “béke” szóban is a lényeget adja: “kötés”.)
Nézzük az átlagos, négy hangból álló szavak véletlen egyezésének esélyét:
a) Vegyünk alapul egy 25 betűből álló ábécét.
b) Alkalmazzuk továbbá azt a megszorítást, hogy egyetlen hang sem ismétlődhet a szóban.
A kérdés ekkor: Hány négy hangból álló szó állítható elő 25 hangból?
A négy hangból álló szó első helyére tehát 25 féle hang kerülhet. A második helyre azonban már csak eggyel kevesebb hangot tehetünk, azaz csak 24-et, hogy kizárjuk az ismétlést. Hasonló módon a harmadik helyre már csak 23, a negyedikre 22 hang kerülhet. Eszerint a négy hangból álló lehetséges szavak száma:
25 x 24 x 23 x 22 = 303 600
Ám még nem értünk a számolás végére, mert láttuk, hogy szóegyezés akkor és csakis akkor mondható ki, ha a két szó hangra is, és egyúttal jelentésre is azonos. A jelentés azonban a fenti számításban még nem szerepel.
Vajon hány jelentése lehet egy szónak? Például mit jelenthet ez az ismeretlen szó: sriv? Bármit az ég világon, ami jelentés csak létezhet. Nagyon lebecsüljük az emberi értelmet, ha azt mondjuk, hogy tízezer jelentése lehet, de vegyük ennyinek. Tehát a 303 600 még beszorzandó tízezerrel:
303 600 x 10 000 = 3 036 000 000
Vagyis négy hangból álló szavak véletlen egyezésének esélye egy a három milliárdhoz. A lottó telitalálatra ennél hétszer nagyobb az esélyünk!
Öt hang esetén a véletlen egyezés esélye:
1 : 63 756 000 000. Hét hang esetén:
1 : 24 227 280 000 000. Azaz egy a 24 trillióhoz!
Ezek oly hatalmas számok, hogy törölhetjük szótárunkból a véletlen egyezés lehetőségét.
Tehát a számítással nem hogy számottevően csökkentettük az “Óh, kétszáz véletlenül egyező szó bármely két nyelvben található!” ördögűző ráolvasásban szereplő 200-as számot, hanem eredményünknek köszönhetően egyenest kijelenthetjük:
(3) A véletlen szóegyezés maga a csoda.
Természetesen a lehető legelképesztőbb véletlenek (csodák) is bekövetkeznek néha, de épp ritkaságuk miatt nem kell figyelnünk rájuk. A helyzet azonban koránt sem ennyire egyszerű nagy időtávok esetében. Mert az egyezés megfoghatóságát rontja a kiejtés általános sokszínűsége, valamint a helyesírások és ábécék (a hiedelmekkel ellentétben koránt sem túl lassú) változékonysága. Vagyis ha lényegesen eltérő időpontokban leírjuk úgyanazt a szót, a két íráskép szinte biztosan eltérő lesz. Ám ez a nehézség is kezelhető, ha áttekintjük és megértjük a torzító hatásokat.
Varga Csaba - A MAGYAR NYELV EREDETE (Ökotáj, 33–34. sz. 2004. 28–44. o.)
Griffin (Sárkány?)
Nogai Khan Flag
Cuman Flag/Dragon
Wingless Griffin (alce)
Griff
Angol heraldika
GRiFf - SáRKány (F<->S, ʃ aka long s)
Long s
Hippogryph
Griff - Kos 3-ik Hold Ház.
Griff - Sas(?) fej, első test és szárnyak. Oroszlán (tigris) - a hátsó test. Érdekes hogy "a" Madár, ahogyan a Griffet szokták gyakorta nevezni, a Halak első hold haza, valamint a második hold ház a fácán, főnix és páva.
Hippogriff - Sas(?) elülső rész és ló hátsó rész. A ló az a Nyilas és ennek első hold háza.
A Griff ami a Fehérlófiában található az "két" fejű. Igen ám, de a Griff a Kos egyik hold háza. A kos jele pedig pont ugyan olyan mint két fej egy testrésszel.
ADALÉK:
KRP - KáRPát
FaRKas - BáRKa - BuRoK - (BiRKa?)
FLK - FaLKa
VLG - VöLGy
fARKAS <-> SÁRKÁny
FaRKas az Europai nyelveken: http://www.ukdataexplorer.com/european-translator/?word=wolf
Új hozzászóllások